Suche łokcie to problem natury estetycznej, który może powodować, że niechętnie wychodzisz z domu w ubraniach z krótkim rękawem. Ważniejsze niż estetyka jest jednak Twoje zdrowie, a suche łokcie sygnalizują, że może być z nim coś nie tak. Wyjaśniam, czego przyczyną może być ta dolegliwość.
Próbujesz smarować łokcie najróżniejszymi balsamami – również dermatologicznymi, ale to nie pomaga? W torebce masz krem do rąk, którym co godzinę smarujesz suche miejsca, aby nie wyglądały na brudne? Estetyka to w tym przypadku nie jedyny problem. Suche łokcie mogą być sygnałem alarmującym o różnych problemach organizmu.
Suche łokcie a pielęgnacja
Skóra na łokciach szybko się wysusza i ma tendencję do rogowacenia. Dodatkowo, często bywa pomijana w pielęgnacji albo pielęgnowana niewłaściwie. Stąd też łokcie mogą być czasem bardziej szorstkie i przesuszone. Praca przy biurku, czyli notoryczne opieranie się o blaty też prowadzi do tego, że skóra na tym obszarze robi się twardsza. Żeby temu zapobiec, warto skupić się na regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu tej okolicy odpowiednimi kosmetykami. Jeśli więc suche łokcie wynikają wyłącznie z błędów pielęgnacyjnych, łatwo jest ten problem „naprawić”. Nie zawsze jednak ta przypadłość wynika z nieużywania kosmetyków.
Dowiedz się więcej: Jak nawilżyć sucha skórę? Poznaj 5 sposobów
Suche łokcie – brak witamin
Problem suchych łokci może być sygnałem od Twojego organizmu o niedoborach witamin – a przede wszystkim witaminy A. Odpowiada ona bowiem między innymi za zmiękczanie i nawilżenie skóry. Jeśli chcesz uzupełnić niedobór witaminy A, wprowadź do diety:
- podroby, zwłaszcza wątróbkę,
- tłuste ryby,
- jaja,
- masło,
- sery dojrzewające,
- marchew,
- szpinak,
- nać pietruszki.
Doraźnie zażegnasz problem suchych łokci, smarując je maścią z witaminą A.
Suche łokcie – problemy z tarczycą
Suche łokcie mogą sygnalizować również całkiem poważne problemy zdrowotne, takie jak nieprawidłowo działająca tarczyca. Produkuje ona bowiem tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), czyli hormony regulujące wiele funkcji metabolicznych w organizmie. Spowolnione przez niedobór hormonów procesy metaboliczne mają niebagatelny wpływ na kondycję skóry. W wyniku spadku aktywności gruczołów łojowych staje się ona przesuszona. Nazywa się to nawet efektem „brudnych łokci”, bo skóra w tym miejscu szczególnie mocno rogowacieje i szarzeje. Suchość i szorstkość skóry na łokciach może więc bezsprzecznie świadczyć o tym, że tarczyca produkuje zbyt mało T4 i T3, co nazywamy niedoczynnością tarczycy.
Suche łokcie to oczywiście nie jedyny objaw choroby, jeśli jednak nie uda Ci się zniwelować go balsamami, warto udać się do lekarza i przebadać tarczycę.
Suche łokcie – inne choroby
Suche łokcie mogą być również objawem innych schorzeń i dolegliwości, takich jak:
- grzybica łokci – jest to jedna z odmian grzybicy, która „atakuje” głównie kończyny górne, a szczególnie łokcie – stają się one suche i szorstkie; istotnym objawem są także duże, okrągłe, zmiany o czerwonawej barwie, a także świąd,
- łuszczyca pospolita – objawy tej choroby to między innymi suche łokcie z grudkami pokryte charakterystyczną warstwą srebrzystego, łuskowatego naskórka,
- odwodnienie – nieodpowiednie nawodnienie organizmu oraz zaburzenie płaszcza hydrolipidowego skóry to kolejne powody suchej i szorstkiej skóry na łokciach.
Sprawdź też: Sucha skóra na kolanach – jak sobie z tym poradzić?
Nie bagatelizuj zmian na skórze – odzwierciedla ona stan organizmu
Gdy jesteś zmęczona, Twoje oczy stają się podkrążone. Gdy kiepsko jesz, dużo pracujesz i mało śpisz, Twoja cera może stać się ziemista. Zauważyłaś takie zależności? Skóra bardzo często sygnalizuje nam, że coś jest nie w porządku z naszym organizmem. Suche łokcie nie muszą oznaczać poważnych schorzeń, ale warto sprawdzić, co dzieje się ze zdrowiem, gdy przez dłuższy czas nie uda Ci się ich nawilżyć.
Problemy zdrowotne bardzo często odbijają się na naszej skórze. I choć nie od razu trzeba z suchymi łokciami pędzić do lekarza i robić rozległych badań, warto się temu przyjrzeć. Podobnie jest z przesuszoną skórą twarzy czy trądzikiem – czasem powoduje je nieodpowiednia dieta, a czasem… poważne problemy hormonalne. Ja – jak zawsze – zachęcam do holistycznego podejścia: zadbaj o pielęgnację skóry, ale jednocześnie sprawdź, czy masz dobre wyniki badań, wysypiaj się i zdrowo jedz!