Kwas azelainowy kojarzy Ci się głównie z leczeniem trądziku? Okazuje się, że jego właściwości sięgają znacznie dalej. Chociaż jest nieocenionym wsparciem przy zwalczaniu zmian trądzikowych, ja stosuję go także do pielęgnacji innych rodzajów cery. Dowiedz się, czy i jak kwas azelainowy może Ci pomóc.
Mówi się o nim, że jest składnikiem do zadań specjalnych. Występuje nie tylko w lekach, ale również w kosmetykach. Sama często z niego korzystam, dobierając spersonalizowane zabiegi dla moich klientów.
Kwas azelainowy – co to?
Z chemicznego punktu widzenia kwas azelainowy należy do grupy nasyconych kwasów dikarboksylowych. Składa się tylko z atomów węgla, wodoru i tlenu.
Ciekawostka! Kwas azelainowy występuje naturalnie w przyrodzie m.in. w życie, pszenicy i jęczmieniu. Produkują ją również drożdżaki Malassezia furfur bytujące na skórze człowieka.
Poznaj właściwości kwasu azelainowego
Zachwyt nad kwasem azelainowym wynika z jego właściwości. Wykazuje wielokierunkowy dobroczynny wpływ na skórę, pomagając m.in.:
- przeciwdziałać stanom zapalnym,
- w delikatnym złuszczaniu naskórka (właściwości keratolityczne),
- w regulowaniu wydzielania sebum,
- rozjaśniać przebarwienia – także te o podłożu hormonalnym.
Należy do grupy silnych przeciwutleniaczy, przyczyniając się do neutralizowania wolnych rodników. Dlatego wspiera działania mające na celu opóźnienie procesów starzenia.
Ważne! Kwas azelainowy można stosować przez cały rok – nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne.
Kwas azelainowy na trądzik
Kwas azelainowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, keratolityczne i komedolityczne. Dzięki temu świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem. Substancję tę wykorzystuje się zarówno w profesjonalnych zabiegach (np. zabiegach złuszczających), jak i w pielęgnacji domowej.
To może Cię zainteresować: Czego nie lubi skóra trądzikowa
Jak pomaga? Przyczynia się m.in. do:
- zredukowania stanów zapalnych,
- zmniejszenia aktywności bakterii sprzyjających powstawaniu zmian trądzikowych,
- uregulowania pracy gruczołów łojowych.
Ciekawostka! Kwas azelainowy jest wsparciem nie tylko w przypadku trądziku pospolitego, ale również trądziku różowatego.
Kwas azelainowy na przebarwienia
Zmagasz się z przebarwieniami różnego pochodzenia? W ich rozjaśnieniu pomoże kwas azelainowy, który przyczynia się do zahamowania syntezy w obszarze pobudzonych melanocytów.
Czytaj też: Skąd się biorą przebarwienia na twarzy
Wskazówka! Kwasem azelainowym nie pozbędziesz się piegów, znamion czy płaskich brodawek.
Jak stosować kwas azelainowy?
Z właściwości kwasu azelainowego możesz skorzystać w ramach:
- leczenia miejscowego,
- zabiegów kosmetologicznych,
- domowej pielęgnacji.
Jeżeli decydujesz się na stosowanie kwasu azelainowego samodzielnie, wybieraj kremy przeznaczone do takiego użytku. Zawarta w nich substancja aktywna ma odpowiednie stężenie, dzięki czemu nie zaszkodzisz swojej skórze.
Natomiast odradzam samodzielne wykorzystywanie kwasu azelainowego w postaci preparatów przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Niewłaściwe postępowanie może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. A przecież nie o to w tym chodzi, prawda?
Pamiętaj! Choć kwas azelainowy jest względnie łagodny, mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Zalicza się do nich m.in.: swędzenie, rumień, pieczenie, łuszczenie skóry. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których ktoś samodzielnie stosuje ten kwas.
Kuracja kwasem azelainowym – czy dla każdego?
Fakt, że kwas azelainowy w ciąży i podczas karmienia piersią można stosować, wcale nie oznacza jego 100% bezpieczeństwa. Nie każdy może poznać jego dobroczynne właściwości – na liście przeciwwskazań znajdują się m.in.:
- stosowanie terapii pochodnymi witaminy A,
- uszkodzenia skóry (np. infekcje wirusowe, nadżerka),
- poddanie skóry miejscowej krioterapii (do 6 miesięcy wstecz),
- zabieg chirurgiczny w miejscu, w którym na zostać zaaplikowany kwas azelainowy.
Czy warto go stosować? Kwas azelainowy wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Świetnie sprawdzi się jako element pielęgnacji nie tylko cery trądzikowej, ale nawet suchej czy naczynkowej.