Olejek z drzewa herbacianego – poznaj moc składników aktywnych

Od setek lat wykorzystywany w kosmetyce, jest ceniony za swoje niezwykłe właściwości. Sprawdza się m.in. w pielęgnacji skóry trądzikowej, dotkniętej łuszczycą czy grzybicą. Poznaj olejek z drzewa herbacianego, który swoje właściwości zawdzięcza składnikom aktywnym.

Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany z liści Melaleuca alternifolia. To drzewo należące do rodziny mirtowatych, występujące naturalnie na obszarze Australii. Od dziesięcioleci jest on wykorzystywany przez rdzennych mieszkańców jako środek leczniczy. Jednak olejek zasłynął przede wszystkim ze swoich właściwości wspierających pielęgnację – także problematycznej skóry.

Co zawiera olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego to bogactwo składników aktywnych, które odpowiadają za jego właściwości i wykorzystanie m.in. w kosmetyce.

Szacuje się, że nawet 45% składu stanowi terpinen-4-ol. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwdrobnoustrojowe. Pomaga zredukować stany zapalne. Olejek z drzewa herbacianego dostarcza też cymen – substancję, która przyczynia się do eliminowania stanów zapalnych, przeciwdziała bakteriom oraz wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

W składzie znajdują się ponadto:

  • cyneol,
  • seskwiterpeny,
  • diterpeny.

Sam olejek z drzewa herbacianego jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych. Dlatego zaleca się jego przechowywanie z dala od światła – najlepiej w ciemnej butelce.

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Z uwagi na obecne składniki aktywne, olejek z drzewa herbacianego wykazuje duże spektrum właściwości – m.in.:

  • przeciwzapalnych,
  • przeciwgrzybiczych,
  • przeciwbakteryjnych,
  • przeciwświądowych,
  • antyseptycznych,
  • normalizujących.

To wszystko przekłada się na szerokie zastosowanie.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

Właściwości przeciwbakteryjne oraz normalizujące pracę gruczołów łojowych sprawiają, że olejek z drzewa herbacianego pomoże w walce z trądzikiem. Nie tylko przyczyni się do redukcji istniejących już wyprysków, ale i zapobiegnie tworzeniu środowiska przyjaznego dla bakterii beztlenowych.

Olejek z drzewa herbacianego na przetłuszczające się włosy

Regulowanie pracy gruczołów łojowych sprawia, że olejek z drzewa herbacianego wspomoże pielęgnację włosów ze skłonnością do przetłuszczania się.

Czytaj też: Jak wzmocnić włosy

Dlatego składnik ten pojawia się w szamponach przeznaczonych do włosów tłustych. Można go jednak zastosować jako dodatek do standardowo używanego szamponu (o ile w składzie nie ma już olejku z drzewa herbacianego).

Olejek z drzewa herbacianego do pielęgnacji stóp

Właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne sprawiają, że olejek z drzewa herbacianego może wesprzeć pielęgnację stóp z tendencją do pękających pięt czy narażonych na grzybicę.

To może Cię zainteresować: Zrogowaciałe pięty – jak sobie z tym poradzić

Olejek z drzewa herbacianego – czy dla wszystkich?

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje dobroczynne właściwości, ale… trzeba zachować ostrożność w przypadku jego stosowania. Dlaczego?

Aplikowany bezpośrednio na skórę, może wywołać podrażnienie czy pieczenie. Z tego powodu zalecam jego nanoszenie tylko na niewielkie powierzchnie – szczególnie w przypadku skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia.

Nie zaleca się także stosowania „czystego” olejku z drzewa herbacianego u dzieci poniżej 6. roku życia.

Jeśli zmagasz się z problemami, z którymi pomoże uporać się olejek z drzewa herbacianego, sięgnij po niego. Wybierz „czysty” olejek lub postaw na kosmetyki z dodatkiem tego składnika.