Najnowsze trendy w pielęgnacji skóry dojrzałej w końcu przestają zmuszać kobiety do „walki” z oznakami starzenia. I choć niby wiadomo, że to tylko hasło, wiele osób odczuwa presję związaną z tym, aby jak najdłużej zatrzymać młodość. Moje podejście bliższe jest idei „slow aging”, która skupia się na tym, aby działać profilaktycznie i nie stresować naturalnymi procesami dojrzewania. Dowiedz się, czego potrzebuje skóra po 40 roku życia.
Z moich obserwacji w gabinecie wynika, że kobiety po 40. roku życia patrzą na siebie i swoją skórę łagodniej i z większą miłością. Akceptują upływ czasu, ale jednocześnie chcą, aby jak najdłużej ich twarz wyglądała promiennie, świeżo i zdrowo. Czego tak naprawdę potrzebuje skóra po 40 roku życia? Poznaj 5 kroków, które uważam za najważniejsze w jej pielęgnacji.
Skóra po 40 roku życia – jakie ma cechy charakterystyczne?
Skóra po 40 roku życia to skóra dojrzała, która – w zależności od prowadzonego przez kobietę trybu życia – może wyglądać różnie. Zwykle charakteryzują ją:
- większa suchość i szorstkość związana z obniżeniem poziomu kwasu hialuronowego,
- większa skłonność do podrażnień,
- pojawienie się wyraźnej pionowej zmarszczki, tzw. lwiej bruzdy,
- pojawienie się nowych zmarszczek wokół oczu, ust i na czole,
- utrata napięcia,
- zmęczony wygląd, mniej blasku,
- przebarwienia,
- zmiana owalu twarzy.
Pamiętaj, że o tym, jak wygląda Twoja skóra po 40 roku życia decyduje nie tylko pielęgnacja, ale również geny oraz styl życia. Różnorodna i zdrowa dieta, picie wody, wysypianie się czy rezygnacja z papierosów mają ogromny wpływ na jej kondycję!
5 kroków w pielęgnacji skóry po 40 roku życia
Jak pielęgnować skórę po 40 roku życia, aby zachować ją jak najdłużej w dobrej kondycji? Poznaj najważniejsze kroki w pielęgnacji.
1. Oczyszczanie
Skóra, która nie jest oczyszczona, nie jest gotowa na dalsze etapy pielęgnacji. Dobre, ale łagodne oczyszczanie zmywa zanieczyszczenia, które nagromadziły się na skórze w ciągu dnia, oraz usuwa nadmiar sebum. Oczyszczanie można przeprowadzić za pomocą mleczka, pianki, emulsji czy żelu.
2. Antyoksydanty
Antyoksydanty w diecie i w kosmetykach to podstawa skutecznej pielęgnacji skóry po 40 roku życia. Przeciwutleniacze minimalizują wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry i znacznie je przyspieszają. Jakich przeciwutleniaczy szukać w kosmetykach? Do najpopularniejszych należą:
- witaminy A, C i E,
- polifenole (np. kwas ferulowy, resweratrol, wyciąg z zielonej herbaty czy żeń-szenia),
- koenzym Q10,
- karotenoidy.
Do antyoksydantów stosowanych na skórę, koniecznie należy też dodać te wprowadzane od wewnątrz, czyli poprzez dietę. Za ich najlepsze źródło uznaje się na przykład owoce jagodowe, zielonolistne, żółte i czerwone warzywa, zieloną herbatę
Dowiedz się więcej: Co dają antyoksydanty w kosmetykach?
3. Ochrona przed promieniowaniem
Czynnikiem, który wpływa na szybsze starzenie się skóry, jest promieniowanie UV – uszkadza ono włókna kolagenowe i elastynowe, co prowadzi do utraty jędrności i powstawania zmarszczek. Poza tym zaburza barierę ochronną skóry, powoduje przebarwienia i zmniejsza zdolność skóry do regeneracji. Istotnym etapem porannej pielęgnacji powinno więc być nałożenie na skórę twarzy i szyi kremu lub innego kosmetyku z filtrem SPF50.
4. Złuszczanie
Regularne złuszczanie skóry powoduje, że nie gromadzi się na niej stary naskórek, a składniki aktywne mogą wnikać głębiej. Złuszczanie skóry po 40 roku życia nie powinno być jednak agresywne, lecz delikatne. Najlepiej używać do tego peelingu enzymatycznego, który „rozpuszcza” wierzchnią warstwę naskórka, a stosować kremy z kwasami.
Bezpieczne i skuteczne złuszczanie raz na jakiś czas warto przeprowadzić w gabinecie kosmetologicznym!
5. Poddawanie się zabiegom kosmetologicznym
Domowa pielęgnacja sprawia, że skóra po 40 roku życia pozostaje w dobrej kondycji, ale nawet idealnie dobrane kosmetyki potrzebują być co jakiś czas wsparte profesjonalnym zabiegiem! Raz na miesiąc czy dwa dobrze jest się więc wybrać do gabinetu kosmetologicznego na zabieg złuszczający, nawilżający czy regenerujący. Dobrze dobrane składniki aktywne (często w wyższych stężeniach niż w kosmetykach do domowej pielęgnacji) sprawią, że skóra od razu będzie wyglądała inaczej.
Skóra starzeje się w różnym tempie, co oznacza, że u jednej 40-latki będzie odrobinę gładsza czy bardziej napięta niż u innej. Nie należy jednak się porównywać z koleżankami, a już broń Boże z celebrytkami, lecz skupić na swojej cerze i jej potrzebach. Nie wiesz jak odnaleźć się w gąszczu kosmetyków z linii anti-aging? Zapraszam na konsultację, wspólnie dobierzemy najlepsze kosmetyki dla Twojej skóry.