Przed ekranami komputerów i smartfonów niemal każdy spędza dziś przynajmniej godzinę. Domeną współczesnych czasów jest bezwiedne scrollowanie oraz multiscreening, czyli wielozadaniowość medialna. Konsekwencji nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych jest wiele – jedną z nich jest narażenie skóry na ekspozycję na światło niebieskie. Wyjaśniam, jakie może mieć skutki.
O tym, że pracując przy komputerze, warto mieć okulary blokujące światło niebieskie, mówi się całkiem sporo. Temat negatywnego wpływu blue light na skórę nie jest już tak często poruszany – a to równie istotna kwestia. Konsekwencje tego promieniowania nie są obojętne dla cery.
To może Cię zainteresować: Starzenie się skóry w innym ujęciu
Czym jest światło niebieskie?
Światło niebieskie, znane także jako blue light oraz HEVL (High Energy Visible Light), to pasmo światła widzialnego o wysokiej energii. Jest ono emitowane przez promienie słoneczne, a także przez różne urządzenia elektroniczne: tablety, smartfony, komputery, a nawet żarówki halogenowe.
Rytm okołodobowy a światło niebieskie
Dlaczego zrozumienie tego, jak działa światło niebieskie, jest ważne dla zachowania równowagi organizmu? Ponieważ to światło w największym stopniu reguluje cykl dobowy człowieka! Gdy pada na siatkówkę oka, wpływa na czynność zegara biologicznego, który z kolei synchronizuje wszystkie układy organizmu.
Uwaga! Pojęcie zegara biologicznego nie jest wymysłem, lecz pojęciem udowodnionym naukowo. W ludzkim organizmie znajduje się on w podwzgórzowej części ośrodkowego układu nerwowego, w parzystych strukturach zwanych jądrami nadskrzyżowaniowymi, a komunikuje z resztą organizmu za pomocą melatoniny.
Melatonina jest hormonem wydzielanym głównie przez szyszynkę – bywa nazywana „hormonem ciemności”, gdyż do jej syntezy potrzebny jest absolutny brak światła. Melatonina odpowiada za cykl snu i czuwania – zaczyna wydzielać się w nocy. Jeśli jednak organizm narażony jest na światło niebieskie, synteza melaniny zostaje zaburzona, a cały cykl okołodobowy rozregulowany. Ma to wpływ na jakość snu, przemęczenie, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, a także na kondycję skóry.
Jak światło niebieskie wpływa na skórę?
W jaki sposób światło niebieskie jest powiązane ze skórą? Choć mogłoby się wydawać, że powiązania te są nieznaczne, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra w nocy się regeneruje – w ciągu dnia skupiona jest na ochronie, zaś w nocy na naprawie uszkodzeń. Jeśli organizm jest rozregulowany i w godzinach, w których powinnaś spać głębokim, mocnym snem, tego nie robisz – skóra nie ma kiedy się zregenerować. Niezwykle ciekawe jest to, że komórki naskórka oświetlane światłem niebieskim wyczuwają je i nie przechodzą w fazę spoczynku – „myślą”, że jest dzień i nie uruchamiają procesu odnowy skóry.
Po drugie, promieniowanie blue light dociera do głębszych struktur skóry niż promieniowanie UV i powoduje ich uszkodzenia. Jakie negatywne konsekwencje dla skóry ma ekspozycja ma światło niebieskie?
- Wpływa na szybsze starzenie się skóry – zmniejsza produkcję fibroblastów, a tym samym ma udział w spadku ilości kolagenu w skórze.
- Może powodować przebarwienia i wywoływać stany zapalne.
- Zwiększa produkcję wolnych rodników i naraża skórę na stres oksydacyjny. Według niektórych badań światło niebieskie może zwiększać produkcję wolnych rodników aż o 88%! To przekłada się na szybsze starzenie skóry i zwiększenie uszkodzeń skóry.
Jak chronić skórę przed światłem niebieskim?
Trudno wyobrazić sobie życie bez smartfonów i komputerów – dla wielu osób są to przecież narzędzia pracy. Jest natomiast kilka sposobów na to, aby chronić skórę przed niekorzystnym wpływem światła niebieskiego:
- ogranicz korzystanie z ekranów do niezbędnego minimum: nie scrolluj bezwiednie mediów społecznościowych czy wiadomości – podziękuje Ci za to zarówno skóra, jak i cały organizm;
- korzystaj z urządzeń, które mają blokadę światła niebieskiego – to funkcja, dzięki której po zmroku barwa ekranu zmienia się na cieplejszą;
- na co dzień stosuj kosmetyki z filtrem chroniącym przed światłem niebieskim (anty-HEVL) – nie tylko wtedy, gdy wychodzisz na słońce, ale również podczas pracy przy komputerze;
- stosuj kosmetyki zawierające antyoksydanty, których zadaniem jest „wymiatanie” wolnych rodników w organizmu; kremy czy sera powinny zawierać witaminę C, A, E, tlenek cynku czy koenzym Q10;
- jedz produkty bogate w antyoksydanty, które wesprą Twój organizm od wewnątrz; należą do nich na przykład: papryka, kalafior, borówki, cytrusy czy truskawki.
Działanie światła niebieskiego na skórę jest niezwykle niekorzystne, ale wciąż niewiele się o tym mówi. Choć nie da się od niego uciec, są sposoby na zminimalizowanie jego negatywnego wpływu zarówno na cerę, jak i cały organizm. Niezwykle ważne jest rozsądne i ograniczone korzystanie z elektroniki – a szczególnie zminimalizowanie używania urządzeń ekranowych przed snem.