Jak powstają perfumy

Tajemnice perfum: jak powstają perfumy?

Tworzenie perfum jest procesem bardzo złożonym i wymagającym ogromnej precyzji. Idealne skomponowanie zapachu wymaga bowiem dopasowania do siebie wszystkich składników i to w odpowiednich proporcjach. Kto stoi za procesem powstawania prawdziwych zapachów i jak powstają perfumy krok po kroku? Poznaj tajemniczy świat najpiękniejszych zapachów.

Uwielbiam perfumy, dlatego chętnie zagłębiam się w świat zapachów i ich twórców. Tworzenie prawdziwych zapachów jest bowiem sztuką. No bo jak powstają perfumy? Nie wystarczy zmieszać kilku składników, by powstał piękny, trwały i niepowtarzalny zapach. Proces ten mogłabym przyrównać do tworzenia sztuki – najpierw pojawia się koncepcja, potem realizacja… składająca się często z wielu prób. A na końcu jest oczekiwanie – co powiedzą na ten temat recenzenci i klienci?

Dowiedz się więcej: Tajemnice perfum: nuty zapachowe, czyli czym jest piramida zapachowa perfum?

Prawdziwe perfumy – kto stoi za ich powstawaniem?

Piękno zapachów doceniali już starożytni – w Egipcie wonnymi olejkami balsamowano ciała zmarłych, a Kleopatra używała kwiatowych zapachów jako afrodyzjaków. Oczywiście wówczas produkcja perfum wyglądała zupełnie inaczej niż dziś – najczęściej po prostu wyciskano z kwiatów i innych części roślin oleje ręcznie. Produkcję perfum za pomocą destylacji alkoholowej odkryli dopiero jakiś czas później Arabowie.

Obecnie perfumy produkuje się w sterylnych i nowoczesnych rozlewniach, jednak za tymi najwspanialszymi zapachami nie stoją maszyny, a ludzie. To tzw. „nosy”, czyli wybitni perfumiarze, o niezwykle wyczulonym zmyśle węchu.

Czy wiesz, że? Bardzo trudno jest zostać perfumiarzem. Potrzebne są do tego indywidualne predyspozycje do zapamiętywania i rozpoznawania zapachów, a także… odpowiednie pochodzenie.

Jak powstają perfumy?

Tworzenie konkretnego zapachu to proces wieloetapowy i skomplikowany. Kiedy go poznasz, od razu zrozumiesz, dlaczego prawdziwe perfumy nie są tanie.

Etap 1: koncepcja

Przed rozpoczęciem pracy nad zapachem trzeba ustalić, czym ma się on charakteryzować: do jakiej grupy osób będzie kierowany, na jaką porę roku i okazję. Dzięki temu można określić, jakie nuty zapachowe mają w nim dominować. Ten etap to stworzenie swego rodzaju „moodboard”, który nakreśli dalsze kroki nad perfumami.

Etap 2: pozyskanie składników

Jak powstają perfumy? Po ustaleniu koncepcji, rozpoczyna się właściwy etap tworzenia perfum. Należy pozyskać składniki konieczne do powstania zapachu. Korzysta się ze składników naturalnych, czyli surowców pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, albo składników syntetycznych – wyprodukowanych w warunkach laboratoryjnych. Dzisiaj coraz częściej sięga się po tę drugą grupę, gdyż obniża to na przykład koszt perfum.

Surowce naturalne pozyskuje się najczęściej metodą destylacji parą wodną, w której para wodna przechodzi przez materiał roślinny, aby uwolnić olejki eteryczne. Inne metody uzyskania olejków eterycznych to maceracja albo wytłaczanie oleju z rośliny.

Etap 3: łączenie składników

To kluczowy etap tego, jak powstają perfumy. Tutaj ogromne znaczenie ma połączenie składników w odpowiednich proporcjach oraz we właściwej kolejności. Mieszanie jest procesem trudnym i zajmującym dużo czasu – zanim uzyska się odpowiednią mieszankę, trzeba przeprowadzić wiele prób. Gdy ostateczny zapach jest już gotowy, należy przeprowadzić testy: alergiczne i dermatologiczne.

Etap 4: stworzenie flakonu perfum

Ten etap nie zawsze musi wystąpić na końcu, bo czasem pomysł na butelkę może pojawić się gdzieś „po drodze”. Z projektem flakonu może przyjść też klient, który zamawia dany zapach, np. projektant, który chce, aby opakowanie nawiązywało do motywu z najnowszej kolekcji czy miało zamknięcie w kształcie logo. Przy projektowaniu flakonu perfum bierze się pod uwagę oczywiście to, aby kształtem odpowiadał perfumom, ale i pozwalał olejkom jak najdłużej zachować swoje właściwości.

Teraz już wiesz, jak powstają perfumy. I wiesz, że produkcja prawdziwych zapachów to niezwykle ciekawy proces – moim zdaniem najciekawsze są w nim początki: poszukiwanie inspiracji, tworzenie obrazu osoby, która będzie ich używać… Wyobrażam sobie też, jak satysfakcjonujące może być dla perfumiarza uczucie trzymania gotowej buteleczki stworzonych przez siebie perfum.

Nie wiem, czy wiesz, ale w pewnym sensie każdy z nas może zostać takim „nosem” i stworzyć swoje własne perfumy. Moim sprawdzonym adresem, gdzie można skomponować własny zapach jest perfumeria Mo61 Perfum Lab, znajdująca w Warszawie w kilku lokalizacjach.