
Jest wiele roślin, które wykazują dobroczynny wpływ na skórę. Dlatego są wykorzystywane na szeroką skalę w kosmetyce. Za przykład może posłużyć wąkrotka azjatycka – od wieków stosowana w Chinach i Indiach. Sprawdź, jak wspomoże Twoją skórę.
Właściwości wąkrotki azjatyckiej znane są od tysięcy lat. Można więc powiedzieć, że jest bardzo dobrze przebadana pod kątem jej dobroczynnego wpływu na skórę.
To może Cię zainteresować: Masło shea – właściwości
Wąkrotka azjatycka – czyli co?
Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica) to niewielka zielona roślina o okrągłych liściach. Pochodzi z regionów Azji – można ją spotkać przede wszystkim w wilgotnych, tropikalnych obszarach.
Obecna jest w tradycyjnej medycynie wschodniej – ze szczególnym akcentem na ajurwedyjskie i chińskie metody leczenia. Jednak zyskała również popularność w innych częściach świata – wykorzystywana jest w kosmetyce jako składnik produktów pielęgnacyjnych i kosmetyków.
Właściwości wąkrotki azjatyckiej
Wąkrotka azjatycka stanowi bogactwo składników aktywnych. Są to m.in. glikozydy, flawonoidy, kwasy triterpenowe, fitosterole, aminokwasy, witaminy z grupy B, witamina C. Jest także źródłem olejków eterycznych.
To właśnie obecność substancji czynnych decyduje o dobroczynnym wpływie tej roślin. Są to m.in. właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- regenerujące,
- antyoksydacyjne.
Ponadto zawarte w wąkrotce składniki pomagają stymulować syntezę kolagenu oraz wspierają proces zabliźniania się ran.
Zastosowanie wąkrotki azjatyckiej
Czy wiesz, że wąkrotka azjatycka występuje pod różnymi postaciami w kosmetykach? Chociaż najczęściej wykorzystywany jest ekstrakt (Centella asiatica extract), w składzie INCI czasami pojawiają się:
- woda z liści wąkrotki azjatyckiej (Centella asiatica leaf water),
- madekasozyd (Madecassoside),
- kwas madekasowy (Madecassic Acid),
- kwas azjatykowy (Asiatic Acid).
Wpływ na syntezę kolagenu oraz kwasu hialuronowego sprawia, że roślina ta znajduje zastosowanie w kosmetykach o właściwościach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych. Ponadto pomaga poprawić kondycję ścian naczyń krwionośnych, więc sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej.
Ponadto występuje w preparatach do pielęgnacji skóry naznaczonej rozstępami czy cellulitem. Pomaga uporać się z tymi niedoskonałościami, zarówno poprzez wpływ na mikrokrążenie, jak i przyspieszenie procesów bliznowacenia.
To może Cię zainteresować: Jak pozbyć się rozstępów
Po takie kosmetyki (często w postaci balsamów) możesz sięgnąć także wtedy, gdy chcesz ujędrnić skórę. Preparat stosowany regularnie – szczególnie w połączeniu z masażem – pomaga w osiągnięciu takich rezultatów.
Kosmetyki z wąkrotką azjatycką – sprawdź, czy są dla Ciebie
Zastanawiasz się, czy potrzebujesz kosmetyków z wąkrotką azjatycką w składzie? Wcale nie musisz zmagać się wyłącznie z rozstępami, cellulitem czy zmarszczkami. Ten składnik aktywny wykazuje wielopłaszczyznowe właściwości. Możesz więc liczyć na jego wsparcie wówczas, gdy:
- masz cerę trądzikową – tutaj wykorzystasz jej potencjał przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i przyspieszający gojenie;
- masz cerę naczynkową – w tym przypadku zbawienne okaże się wzmacnianie kruchych naczynek;
- zmagasz się z podrażnieniami – przekonasz się o właściwościach łagodzących i regenerujących.
Kosmetyki z wąkrotką azjatycką stanowią też doskonałe wsparcie we wszelkiego rodzaju kuracjach anti-aging. Składnik ten zawiera m.in. krem do twarzy Fast Skin Repair od Mesoestetic*.
*Zainteresował Cię ten produkt? Aby go zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.
Czy polecam takie kosmetyki? Preparaty bazujące na tej roślinie uważam za bardzo dobre. Stosowane regularnie, uzupełniają pielęgnację. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki kosmetykom nierówne – trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ten jeden składnik aktywny, ale i pozostałe.