Wolne rodniki – jak szkodzą skórze?

Wolne rodniki – jak szkodzą skórze?

Chcesz na dłużej zachować młodzieńczy wygląd? Warto podjąć działania, które mają na celu neutralizowanie wolnych rodników. To właśnie one stanowią główny powód, dla którego skóra traci swoją dobrą kondycję. Dowiedz się, czym są i w jaki konkretnie sposób wpływają negatywnie na skórę.

Z pewnością niejednokrotnie stykasz się z pojęciem wolnych rodników mających szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Są odpowiedzialne m.in. za stres oksydacyjny, który nie pozostaje bez wpływu również na skórę. Jeżeli więc zależy Ci na zachowaniu jej w dobrej kondycji, musisz poznać swojego przeciwnika – wolne rodniki.

Czytaj też: Jak opóźnić starzenie się skóry

Czym są wolne rodniki?

Z chemicznego punktu widzenia wolne rodniki są atomami lub cząsteczkami tlenu mającymi co najmniej jeden niesparowany elektron. Taka budowa sprawia, że są niestabilne – poszukują zatem „kompana”, z którym mogą się sparować. Niestety mają łatwość wiązania się z innymi strukturami, czego konsekwencją jest nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Pamiętaj! Wolne rodniki biorą udział w wielu biologicznych procesach. Wykazują szkodliwe działanie wyłącznie wtedy, gdy jest ich za dużo lub utlenianie nie przebiega prawidłowo.

Źródłem wolnych rodników są m.in. nikotyna, alkohol, promieniowanie UV, nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, leczenie farmakologiczne, metale ciężkie, intensywny wysiłek fizyczny (chodzi przede wszystkim o sport wyczynowy.

Jak wolne rodniki szkodzą skórze?

Chociaż wolne rodniki kojarzone są głównie z niszczeniem skóry „od środka”, oddziałują również na nią na poziomie naskórka. Z tego powodu bardzo szybko można przekonać się o ich niszczącym wpływie.

To może Cię zainteresować: Co na pierwsze zmarszczki

Wolne rodniki odpowiadają za śmierć keranocytów, co z kolei prowadzi do ścieńczenia naskórka. Jednocześnie zwiększa się ilość korneocytów (martwych komórek), czego skutkiem jest pogrubienie warstwy rogowej. Efekt? Skóra staje się poszarzała i szorstka. Co więcej, jest mniej podatna na działanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach, ponieważ warstwa rogowa jest nieprzepuszczalna dla tych substancji.

Jak jeszcze wolne rodniki oddziałują negatywnie na skórę? Dochodzi m.in. do:

  • zmniejszenia ilości fibroblastów, co przekłada się na utratę jędrności i elastyczności skóry,
  • utlenienia lipidów naskórka,
  • osłabienia systemu odpornościowego skóry, co zwiększa podatność komórek na oddziaływanie drobnoustrojów,
  • osłabienia zdolności skóry do ochrony przed promieniowaniem UV.

Antyoksydanty – broń w walce z wolnymi rodnikami

Aby ograniczyć ilość powstających wolnych rodników, warto polubić się z antyoksydantami. Są to przeciwutleniacze, które neutralizują ich szkodliwe oddziaływanie nie tylko na skórę, ale i organizm.

Wskazówka! Stosowanie antyoksydantów powinno stanowić nieodłączny element zdrowego odżywiania oraz pielęgnacji skóry. 

Ważne jest, aby przeciwutleniacze dostarczać zarówno w postaci produktów spożywczych, jak i odpowiednio dobranych kosmetyków.