Wypadanie włosów – skąd się bierze i jak temu zapobiec?

Wzmożona utrata włosów nie zawsze świadczy o poważnych problemach, ale zwykle bywa powodem do zmartwień. Dobra wiadomość jest taka, że można z tym skutecznie walczyć – najważniejsze to dotrzeć do przyczyny takiego stanu. Dowiedz się, co powoduje utratę włosów oraz czy i jak można tego uniknąć.

Chociaż wypadanie włosów zwykle budzi niepokój, jest to stan fizjologiczny. Przyjmuje się, że człowiek każdego dnia traci średnio 50-100 kosmyków dziennie. Problem pojawia się wtedy, gdy utrata włosów jest bardziej wyraźna – po umyciu głowy lub podczas czesania pojedyncze kosmyki możesz liczyć w setkach.

Jak sprawdzić, czy włosy wypadają w nadmiarze?

Chcesz wiedzieć, czy wypadanie włosów w Twoim przypadku to nadal stan fizjologicznych, czy już poważniejszy problem? Aby móc poznać wstępną odpowiedź, zastanów się:

  • jak dużo włosów pozostaje w wannie lub brodziku po umyciu głowy?
  • ile włosów zostaje na szczotce lub grzebieniu?
  • czy znajdujesz kosmyki na podłodze?
  • czy widoczne są zakola lub przerzedzenia?

Ponadto możesz przeprowadzić prosty test:

  • rozpuść włosy,
  • kilkakrotnie przeczesz fryzurę palcami.

Jeśli za każdym razem w Twoich dłoniach znajduje się spora garść pojedynczych kosmyków, warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu i prowadzonemu stylowi życia. Zaraz się przekonasz, że na wypadanie włosów wpływa wiele czynników. Zaś stan kosmyków może wiele powiedzieć o kondycji zdrowotnej Twojego organizmu.

Wypadanie włosów – przyczyny

Zastanawiasz się, skąd się bierze wypadanie włosów? Przyczyn jest naprawdę wiele – począwszy od tych związanych ze stylem życia i pielęgnacją, a skończywszy na chorobach czy nawet predyspozycjach genetycznych.

Nieprawidłowy sposób odżywiania się

Niedobór składników odżywczych szybko odbija się na kondycji włosów. W tym kontekście szczególną rolę odgrywają m.in. żelazo, witaminy z grupy B, witamina D3, nienasycone kwasy omega-3.

Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę odchudzającą lub nie spożywasz dobrze zbilansowanych posiłków, musisz liczyć się z nadmierną utratą włosów.

Błędy w stylizacji włosów

Codziennie prostujesz włosy lub suszysz je gorącym strumieniem powietrza? W ten sposób narażasz je na znaczne osłabienie, które może skutkować nadmiernym wypadaniem.

Podobnie jest w przypadku częstego stosowania „inwazyjnych” zabiegów fryzjerskich, takich jak np. koloryzacja (głównie rozjaśnianie) czy trwała ondulacja. Chociaż współczesne preparaty są dużo łagodniejsze, nadal nie pozostają bez wpływu na kondycję włosów.

Stres i przemęczenie

Przewlekły stres i ciągłe przemęczenie odbijają się nie tylko na problemach ze snem. Wpływają również na kondycję włosów, mogąc prowadzić do ich wzmożonego wypadania.

Warto wiedzieć! Silny stres, związany np. z traumatycznymi wydarzeniami, może wpływać na rozwój łysienia plackowatego.

Przebyta choroba

Przebyta choroba może powodować opóźnione wypadanie włosów. Co to oznacza? Jeśli 1-2 miesiące temu Twój organizm zmagał się z silną infekcją, teraz może to manifestować poprzez utratę kosmyków.

Czy wiesz, że? Wypadanie włosów często towarzyszy osobom po przebyciu COVID-19. Szacuje się, że nawet 25% kobiet zmaga się z umiarkowaną lub intensywną utratą kosmyków. Dochodzi do tego zwykle po 2-3 miesiącach od zakończenia choroby.

Zmiany hormonalne

Wszelkie zmiany w wydzielaniu hormonów mogą wpływać na kondycję włosów. Między innymi z tego powodu do wzmożonej ich utraty dochodzi na skutek wielu chorób endokrynologicznych (np. nadczynność i niedoczynność tarczycy).

Warto pamiętać, że wypadanie włosów w ciąży także nie jest niczym nietypowym. Ma to bowiem związek ze zmieniającymi się stężeniami hormonów płciowych – głównie estrogenów. O ile jednak w pierwszym trymestrze utrata włosów może być widoczna, o tyle w drugim i trzecim trymestrze dochodzi do poprawy ich kondycji (poziom estrogenów rośnie). Dzięki temu kosmyki stają się lśniące i gęste.

Wypadanie włosów po porodzie także nie jest niczym niepokojącym. Wraz z obniżaniem się poziomu estrogenów może dochodzić do wzmożonej utraty kosmyków. Dobra wiadomość jest taka, że stan ten ustępuje samoistnie – gdy gospodarka hormonalna ureguluje się.

Jeśli mowa o zmianach hormonalnych, muszę wspomnieć również o wypadaniu włosów związanym z menopauzą. I w tym przypadku dochodzi do utraty kosmyków – wraz ze spadkiem poziomu estrogenów. Niektóre panie zauważają nawet wyraźne przerzedzenia – głównie na środku głowy (tzw. łysienie androgenowe typu kobiecego).

Łysienie androgenowe u mężczyzn – skąd się bierze?

Łysienie androgenowe uważa się za jedno z najpowszechniejszych rodzajów wzmożonego wypadania włosów, które dotyka nawet 80% mężczyzn. Jego przyczyną jest aktywność alfa 5-reduktazy – enzymu, pod wpływem którego dochodzi do przekształcenia testosteronu w dihydrotestosteron (DHT).

Ta forma hormonu oddziałuje niekorzystnie na mieszki włosowe – prowadząc najpierw do skrócenia fazy wzrostu włosa, a następnie do miniaturyzacji mieszków. Konsekwencją niezatrzymanego procesu jest ich całkowicie zanikanie.

Czym jest sezonowe wypadanie włosów?

Wzmożone wypadanie włosów zauważasz głównie w okresie wiosennym i jesiennym? Na szczęście to stan przejściowy, który trwa od 4 do 6 tygodni. Dlatego w tym przypadku nie ma powodu do niepokoju – o ile proces ten nie przedłuża się o kolejne miesiące.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Chociaż problemu wypadania włosów nie można lekceważyć, na szczęście w wielu przypadkach jest to stan przejściowy. Co więcej, często wystarczy wprowadzić drobne zmiany w dotychczasowym stylu życia, aby w ogóle uniknąć tego problemu.

Co możesz zrobić? Oto kilka wskazówek:

  • zwróć uwagę na to, co jesz – spożywane posiłki powinny być prawidłowo zbilansowane, aby dostarczały niezbędne składniki odżywcze;
  • unikaj stosowania restrykcyjnych diet odchudzających – zbyt niska kaloryczność może prowadzić do niedoborów witaminy i minerałów;
  • ogranicz częstotliwość zabiegów stylizacyjnych lub wybieraj te mniej agresywne – warto np. zrezygnować z suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza na rzecz zimnego powietrza;
  • wysypiaj się – za odpowiednią liczbę godzin snu podziękują Ci nie tylko włosy.

Co na wypadanie włosów może pomóc?

A jeśli problem wypadania włosów już Cię dotyczy, najlepiej nie pozostawiać tego samemu sobie. Dobrze jest konsultować się z dermatologiem lub trychologiem.

Ze swojej strony polecam też stosowanie profesjonalnych kosmetyków. Na wypadające włosy świetnie sprawdzą się m.in.:

* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.

Jeżeli masz pytania dotyczące wypadania włosów, np. skutecznych zabiegów kosmetologicznych wzmacniających, zapraszam do kontaktu.